Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Elfogadom
Ön itt jár: > Kezdőlap >

A cukorbetegség megelőzése

A cukorbetegség megelőzése A cukorbetegség egyre komolyabb probléma hazánkban, a cukorbetegek száma évről-évre növekszik, átlagos életkoruk pedig sajnos egyre alacsonyabb. A betegség kialakulásának kockázati tényezői közé tartozik a nem megfelelő táplálkozás, a mozgásszegény életmód, az elhízás és a dohányzás is. Jó hír azonban, hogy tehetünk a cukorbetegség megelőzése, illetve a már kialakult betegség karbantartása érdekében.

Okostányér az egészséges táplálkozásért és így a cukorbetegség megelőzéséért

2019-ben publikáltak egy átfogó tanulmányt a Diabetes Care tudományos kiadványban, ahol a különböző étrendek cukorbetegségre gyakorolt hatását vizsgálták. A vizsgálatok szerint azok az étrendek mutattak mérhető előnyt, amelyek sok zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát és a hüvelyeseket tartalmaztak, emellett pedig a tejtermékek alacsony telített zsiradéktartalmúak voltak. Az Okostányér az MDOSZ által összeállított magyar táplálkozási ajánlás, amely segítséget nyújthat az egészséges táplálkozás kialakításában.

A cukorbetegség megelőzése

Forrás: MDOSZ (Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége)

Javaslatok az egészséges táplálkozás kialakításához

  1. Együnk naponta legalább 4 adag zöldséget vagy gyümölcsöt. Ebből legalább egy-egy adag friss és nyers legyen. A burgonya nem számít a négy adagba. (1 adagnak 10 dkg friss, párolt, főtt idényjellegű zöldség vagy gyümölcs pl.: egy közepes paprika, egy kis tál saláta vagy bogyós gyümölcs minősül)
  2. Együnk 3 adag gabonafélét naponta, ebből egy adag legalább legyen teljes értékű. (1 adagnak 1 darab péksütemény vagy egy közepes szelet kenyér/kalács vagy 20 dkg főtt rizs/tészta, 3 evőkanál müzli minősül)

A cukorbetegség megelőzése 3

  1. Minden főétkezés tartalmazzon teljes értékű fehérjét. Napi fél liter tej vagy ennek megfelelő tejtermék elfogyasztása javasolt. (1 adagnak 2 dl tej/joghurt/kefir, 3 dkg sajt, 5 dkg túró, egy szelet hús (10 dkg), 1 szelet (15 dkg) hal, 3-4 szelet felvágott minősül)
  2. Csökkentsük az elfogyasztott só, cukor és zsiradék mennyiségét! A só egy részét helyettesítsük zöld fűszerekkel. Hetente legfeljebb kétszer együnk édességet, desszertet. Használjuk kevés, elsősorban növényi olajat az ételek elkészítéséhez. Csak alkalmanként együnk bő zsírban sült ételeket. Zsírtakarékos ételkészítési eljárásokat alkalmazzunk, mint pl.: a grillezés, párolás vagy habarás. Magas zsírtartalmú élelmiszerekből, mint például a zsíros sajtok, kolbász, kekszek, tejszínes jégkrémek, majonéz csak ritkán együnk.
  3. Figyeljünk oda a folyadékfogyasztásra! Naponta legalább 2 liter (8 pohár) folyadékot igyunk. Ebből 5 pohár ivóvíz legyen. (1 pohár 2-2,5 dl) Folyadékok közül a szomjoltásra a legalkalmasabb az ivóvíz. Gyümölcs- és zöldséglevek, cukortartalmú teák, üdítők, tejes italok (kakaó, tejeskávé) fogyasztása csak alkalmanként, a folyadékbevitel színesítésére javasoltak.
  4. Legyünk aktívak! Válasszunk olyan mozgásformát, amit szeretünk és csináljuk egyhuzamban legalább 10 percig, majd fokozatosan növeljük az időtartamot. Gyermekek és serdülők számára napi 60 perc, felnőtteknek heti 2,5 óra mérsékelt intenzitású mozgás javasolt.

A Tibidabo termékek beillesztése az egészséges étrendbe

A cukorbetegség megelőzése 2

A Tibidabo Gluténmentes Pékség péktermékei nem tartalmaznak hozzáadott répacukrot, emellett alacsonyabb szénhidrát és cukortartalmúak, mint a normál péktermékek. A legjobb minőségű alapanyagokból készülnek, és a hozzáadott bambuszrostnak és útifűmaghéjnak köszönhetően jóval magasabb a rosttartalmuk, mint egy hagyományos pékárunak. A fenti tulajdonságok mind hozzájárulhatnak a cukorbetegség megelőzéséhez, illetve már kialakult betegség esetén kenyereink kiváló alternatívát nyújtanak étrendünk színesítéséhez.