Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Elfogadom
Ön itt jár: > Kezdőlap >

A felesleges cukorbevitel csökkentése húsvétkor

A felesleges cukorbevitel csökkentése húsvétkor

Az ünnepi időszak közeledtével sokan már előre félnek a plusz kilóktól, amit a mértéktelen, megszokottnál gyakoribb étkezések, valamint a lustálkodás okozta mozgáshiány okozhat. A túlzott kalóriabevitelhez nagyban hozzájárul a megnövekedett cukorbevitel is, ami a gazdag húsvéti reggelik és vendégváró falatok eredménye. Ne gondoljuk, hogy a hónapok alatt kialakított kiegyensúlyozott táplálkozást tönkre teszi ez a rövid ünnepi időszak. Fogadjuk el, hogy az ünnepek nem a fogyókúrázásról szólnak. Azonban tudatosan figyelhetünk arra, hogy néhány apró változtatással elkerüljük a túlzott cukorbevitelt és a súlygyarapodást. Íme pár praktika, amivel te is tudatosabbá, egészségesebbé teheted az ünnepeket.

Mértéktelenség helyett minőség

Gyakran esünk bele abba a hibába, hogy túlvállaljuk magunkat. A hagyományos kalács és sütemények mellé még egy-két újdonságot is készítünk, végül pedig nem győzzük elfogyasztani az édességeket. Tervezzük meg előre, gondoljuk át, hogy valóban mennyi sütemény az, ami biztosan elfogy. Ha mégis marad, ajándékozzuk el.

Ha nehezen tudunk ellenállni a süteményeknek, esetleg többfélét is kipróbálnánk egy étkezés során, akkor jó megoldás lehet, ha kisebb darabokra szeleteljük fel őket. Így az újraszedés esetén is könnyebben elkerülhetjük a túlzott cukor- és energiabevitelt. 

 

 

 

 

Használj kevesebb cukrot!

A sütemények esetében is fontos a tradíció, azonban minimális változtatásokkal észrevétlenül csökkenthetjük a hozzáadott cukor mennyiségét. Az édességek készítésekor próbáljuk ki, hogy a receptben szereplő cukormennyiség 60-70%-át használjuk csak fel. A hozzáadott cukormennyiség felét helyettesíthetjük természetes édesítővel, például datolya őrleménnyel vagy energiamentes szteviával, eritrittel.

Fontos kiemelni, hogy nem kell megvonni magagunktól a finomságokat, hiszen a Tibidabo fonott kalácsa és kakaós kalácsa is szénhidrátcsökkentettek!

 

 

Merj reformálni!

Sütemények esetén érdemes kipróbálni, hogy a liszt mennyiségének az 50-60%-át lecseréljük magasabb rosttartalmú lisztre. Gluténmentes étrend esetén kiváló alternatíva lehet például a gluténmentes zabliszt, barna rizsliszt, kölesliszt, hajdinaliszt vagy a cirokliszt. A rostok segítik az emésztést, egyenletesebb vércukorszintet eredményeznek, így késleltetik az éhségérzet kialakulását.

Próbáljunk ki könnyedebb édességeket is. A zsíros, vajas sütemények helyett készíthetünk zsírszegény tejtermékekből joghurtos, túrós pohárkrémeket, melyeket ízesíthetünk gyümölcsökkel, fűszerekkel, díszíthetjük olajos magvakkal. Ebéd után vagy uzsonnára remek fogás lehet egy frissítő gyümölcssaláta is.

 

Helyes étkezési ritmus húsvétkor is

A rendszeres étkezési ritmus megtartása a húsvéti időszakban segítség lehet abban, hogy elkerüld a vércukorszint ingadozását és egy-egy étkezés elmaradásából adódó, egyszerre nagy mennyiségű kalóriabevitelt.

Nasizás helyett tartsunk négy-, ötszöri étkezést, ebbe építsük bele a süteményeket. Lehetőleg tízóraira vagy uzsonnára illesszük be őket, így ezek lesznek a kis étkezéseink. Egy zsírosabb, több fogásos ebéd után az emésztőrendszerünk is hálás lesz, ha kap egy kis szusszanásnyi szünetet, és a süteményeket 2-3 órával később, uzsonnára fogyasztjuk el. Az ünnepi fogások után pedig egy kellemes sétával is zárhatjuk a napot, ezzel még inkább elősegítve a jó emésztést.

 

Reméljük, hogy ez a pár tanács segítségül szolgál majd, hogy egészségtudatosabban teljenek az ünnepek, kellemes húsvéti időszakot kíván a Tibidabo!

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Egészség