Dietetikus válaszol - A nem-cöliákiás gluténérzékenység
Dietetikusunk, Tószegi Lídia ezúttal Fannival beszélgetett, aki maga is érintett a nem-cöliákiás glutén szenzitivitás (NCGS) problémakörében. Fanni lassan tíz éve tartja a diétát és elmesélte nekünk, milyen nehézségeket, kihívásokat tapasztalt a tünetek megjelenése óta.
Mit is jelent a nem-cöliákiás gluténérzékenység (Non-Coeliac Gluten Sensitivity, NCGS)?
Lídia: Abban az esetben beszélünk NCGS-ről, amikor a coeliakia és a búzaallergia diagnózisa kizárható, azonban gluténfogyasztás hatására típusos, egyes gyulladásos bélbetegséghez, jellemzően az irritábilis bélszindrómához (IBS) hasonló tünetek jelentkeznek, A kórkép kezelése összetett. A kezelés részét képezi az étrend mellett a rendszeres testmozgás és a stresszkezelés is.
Milyen jellemző tünetek jelentkeznek NCGS esetén?
Lídia: Legjellemzőbb tünetei a gluténfogyasztás hatására jelentkező hasi fájdalom, puffadás, hasi diszkomfort érzés, hasmenés vagy székrekedés, fejfájás, migrén, fáradékonyság.
Te mit tapasztaltál, milyen tüneteid voltak?
Fanni: Állandóan fájt a fejem, ami mellé szorongás és depresszió is társult. Diszkomfort érzés, emésztési panaszok, hasfájás, és puffadás is jelentkezett az étkezések után.
Hogyan épül fel az NCGS diétája?
Lídia: A nem-cöliákiás gluténérzékenység diétája minden esetben egyénre szabott, nem feltétlenül igényli a glutén teljes kizárását az étrendből. Az esetek többségében a betegek jól tolerálják az ételek gluténnal való szennyeződését, de sokszor akár a gluténbevitel csökkentése is elég lehet. A diéta alapja tehát egy kiegyensúlyozott, gluténmentes étrend, egyéni tolerancia figyelembevételével. Gyakran az emésztőrendszer érzékenysége következtében a betegek számára nehezebben emészthető, úgynevezett magas FODMAP (fermentábilis oligo-, di-, monoszacharidok és poliolok) tartalmú élelmiszerek is problémát okozhatnak, ilyenkor - szintén személyre szabottan - a FODMAP-szegény étrend is indokolt lehet. Érdemes hangsúlyt fektetni a bélflóra regenerálására életmódbeli tényezőkkel, egyes esetekben megfelelő étrend-kiegészítőkkel (pl. jó minőségű probiotikumokkal). A diéta hossza bizonytalan, de valószínűleg nem élethosszig tartandó. Kiemelten fontos tehát, hogy az étrend kialakításában szakember segítségét kérjük, konzultáljunk dietetikussal.
Te mit tapasztaltál, okoz számodra panaszt, ha egy adott étel, élelmiszer gluténnal szennyeződik?
Fanni: Erre a kérdésre nehéz válaszolni, mert igen változóan jelentkeznek a tünetek. Vannak bizonyos élelmiszerek, mint például a zabpehely, amiből nem okoz panaszt, ha nem gluténmentes üzemben készül. Otthon a konyhában se kell minden esetben figyelni, hogy saját edényem legyen, például a kenyérpirítót tudjuk közösen használni. Vendégségben viszont előfordult már, hogy bár gluténmentes összetevőkből készítettek nekem süteményt, a gyúrás során búzaliszttel keveredett a tészta, és ennek a süteménynek az elfogyasztása komoly puffadást okozott.
Milyen nehézségeket okozott az étrend betartása, mi segített benne?
Fanni: 13-14 éves lehettem, amikor kiderült, hogy NCGS-em és hashimoto-thyreoiditisem van, ekkor kezdtem el gluténmentesen étkezni. Akkoriban még igen csekély választék volt a gluténmentes lisztekből, pékárukból. Leginkább a rizsliszt és ebből készült termékek voltak megtalálhatóak a boltokban. Ez nagy nehézséget okozott az étrend változatosságának betartásában. Mindig is szerettem sütni, azonban amikor kiderült, hogy gluténmentesen kell étkeznem, kicsit magamra maradtam, nekem kellett kikísérletezni a recepteket. Eleinte a hagyományos receptekben cseréltem le a lisztet gluténmentes alternatívára, ami volt, hogy működött, de sokszor sajnos a kukában landolt a kísérlet. Ahogy teltek az évek, egyre jobban bejött a köztudatba a gluténmentesség, így az élelmiszeripar is ezzel együtt fejlődött és szélesedett a gluténmentes termékek kínálata. Ez jelentősen megkönnyítette a diéta betartását. Ma már rengeteg recept megtalálható az interneten, innen szoktam inspirálódni, illetve sok receptes könyvet kaptam ajándékba, amikből tudok ötletet meríteni. Beléptem több csoportba is a közösségi oldalakon, ahol egymást segítjük, megosztunk bevált recepteket.
A diéta betartása mennyi idő elteltével hozott javulást a tünetek megszűnésében? Teljesen megszűntek a tüneteid?
Fanni: Pontosan nem emlékszem, de nagyjából 2-4 hét volt, mire kiürült a szervezetemből a glutén és a tünetek is enyhülni kezdtek. Jelenleg a diéta mellett tünetmentes vagyok. Mindig is fejfájós voltam, még most is előfordul, hogy fáj a fejem, de a hasi diszkomfort és fáradékonyság teljesen megszűnt.
Vannak olyan élethelyzetek, amikben különösen nehéz a diéta betartása?
Fanni: Igen! Bár a családi összejövetelek már nem okoznak problémát, mindenki kedves, lelkes és megtanulták hogyan tudnak olyan ételeket készíteni, amit én is fogyaszthatok. Inkább a baráti találkozók, éttermi étkezések során nehéz gluténmentes opciót találni, ami nekem is megfelel. Nehezítő tényező, hogy válogatós is vagyok.
Mit gondolsz, hogy lehetne segíteni ezekben a helyzetekben a diétázókat?
Fanni: Habár szélesedett a kínálat a boltok polcain a gluténmentes termékeket illetően, még mindig lenne min fejleszteni, illetve sok cukrászdában, pékségben van gluténmentes opció, viszont ritka az, ami tényleg finom és kielégítő.
Ismeres a Tibiado Gluténmentes Pékség termékeit? Van esetleg kedvenc terméked?
Fanni: A Tibidabo termékekre 6-7 éve figyeltem fel, amikor az utcán sétálva megláttam az üzletet. Megörültem és egyből be is tértem. Emlékszem, hogy a túrós batyut kóstoltam meg először és olyan kellemes meglepetés volt, hogy a hagyományos túrós batyu ízével és állagával szinte vetekedett. Az utóbbi időben az egyik nagy kedvencem a vaníliás-csokis csiga, illetve a toszkán bagett, de nehéz választani, mert szinte minden terméküket imádom. Továbbá nagy kincs, hogy fagyasztott termékeket is lehet már kapni, ami a rohanós hétköznapokon hatalmas segítséget jelent.