A gabonák kulcsfontossága
A gabonák általános jellemzője a magas keményítő-, fehérje-, és rosttartalom, valamint az alacsony lipidmennyiség. Ásványi anyagok tekintetében a kálium-, a foszfor- és a magnéziumtartalmuk jelentős. Változó mennyiségben biztosítanak kalciumot, vasat, rezet, cinket, szilíciumot, szelént és kovasavat. Néhány gluténmentes gabona igazából magnak számít, vagyis „hamis gabona”, de a gasztronómia már úgy tartja őket számon, mint gabonaféléket. Lássuk melyek ezek!
1. Hajdina
Érdemes belőle minél többet fogyasztani, hiszen annyi jó tulajdonsággal bír, hogy nyugodtan a trendi szuperélelmiszerek közé is sorolhatnánk. Nagyon magas a rosttartalma, ezért jó hatással van az emésztőrendszerre. Többféle B-vitamin is található benne nagy mennyiségben. Megtalálható benne a cink, a réz, a mangán, a kalcium, a magnézium. Rutint is tartalmaz, melyet érbetegségek, illetve sugárártalom okozta bélvérzések kezelésére használnak. Egyéb antioxidás, flavonoid tartalma segít a daganatos betegségek megelőzésében.
2. Quinoa
A fehérjéket felépítő aminosavak közül kiemelkedően nagy mennyiségben tartalmazza a lizin nevű esszenciális aminosavat, amely a többi gabonafélékben alig fordul elő, valamint jó forrása a metioninnak és a treoninnak is. (Esszenciális aminosavakat a szervezet számára nélkülözhetetlenek, viszont nem tudja előállítani, ezért táplálékkal kell bevinni.)
3. Köles
Magas protein- és minimális zsírtartalma mellett 100 grammonként 73 gramm jó minőségű szénhidrátot is tartalmaz. Gazdag vitaminokban és olyan ásványi anyagokban, mint a fogakat védő fluor, a haj, a bőr, a körmök, a szem és az érfal egészségét védő szilícium, vagy a megfelelő vérképzéshez szükséges vas. Azonban legnagyobb mennyiségben káliumot tartalmaz, mely csökkenti a magas vérnyomás-, a beszűkülő artériák esélyét, végső soron szívproblémák kialakulását.
4. Amaránt
Ásványi anyagai közül kálium-, kalcium-, foszfor-, magnézium-, cink- és vastartalma érdemel külön említést. A kutatások szerint 5-ször több vasat, 7-szer több kálciumot, 4-szer több cinket tartalmaz, mint a búza. Jelentős a magnézium tartalma is.
5. Teff
A többi gabonaféléhez képest kiemelkedő a kálciumtartalma (180 mg/100 g). Ásványi anyagok közül jó forrása továbbá a vasnak, foszfornak és a cinknek is. Vitaminok közül a többi gabonaféléhez hasonlóan jó B1-vitamin forrás.
6. Zab
A zab egyik legfontosabb jellemzője, hogy tápanyag-összetétele meglepően kiegyensúlyozott ugyanakkor legmagasabb a zsiradék és energiatartalma a gabonafélék között. Emellett fontos forrása az olyan ásványi anyagoknak, mint a mangán, a foszfor, a magnézium, a réz, a cink, a vas és a folsav, illetve többek közt B1- és B5-vitaminban is gazdag. A zabbal kapcsolatban fontos tudni, hogy immungenetikai szempontból a zab fehérjéje a gluténérzékenyek legtöbbjénél nem váltja ki az autoimmun folyamatot, így a gluténnal nem szennyezett zab fogyasztható számukra. Felnőttek esetében maximum 50-60 g/nap, gyerekeknél 25 g/nap gluténmentes zab fogyasztása javasolt.
7. Cirok
A cirok bővelkedik antioxidánsokban, a rendelkezésre álló epidemiológiai bizonyítékok szerint pedig az is elmondható, hogy fogyasztása csökkenti az egyes ráktípusok előfordulását más gabonafélékhez képest, amiért részben a benne nagy mennyiségben előforduló fitokemikáliák jelenléte felel. A fitokemikáliák többek közt magas antioxidáns tevékenységük és koleszterin-csökkentő képességük miatt fontosak.
A Tibidabo Gluténmentes Pékségben péksüteményeink receptjeinek megalkotásakor mi is a fenti szupergabonák közül választunk, hiszen célunknak tekintjük, hogy a százszázalékos gluténmentesség mellett olyan minőségi összetevőket használjunk, melyek hosszútávú alternatívát jelentenek fogyasztóink számára. A részletes összetevő listát, valamint tápanyag táblázatot megtalálhatjátok webshopunkon, de pékségünk személyzete is készséggel áll rendelkezésre minden, a témával kapcsolatban felmerülő kérdésre!