Candidaként emlegetett gomba a Candida albicans, amely a sarjadzógombák csoportjába tartozik. Normál esetben minden egészséges emberben megtalálható anélkül, hogy bármilyen betegséget okozna. Sok esetben a szervezet normál flórájában is megtalálható a bőrön, a szájüregben és a vastagbélben. Része a normál, gyomor-bélrendszeri, valamint nők esetén a hüvely flórájának.
Az esetek nagy részében nem vált ki tüneteket, nem idéz elő betegséget. A szervezetben ugyanis normál esetben a baktériumok uralják a helyzetet és meggátolják a gombák nagyobb mértékű elszaporodását.
Csökkent immunfunkció esetén, mint pl.: leukémia, daganat vagy tartós antibiotikumos kezelés, AIDS esetén a gomba elszaporodhat. Ennek következményei a betegeknél a nyelőcső candidiázisa, vagy a csökkent immunfunkció esetén a candida invázió jelentkezik, amely tüdő, ízületi vagy szemkárosodást is okozhat. Az ezzel kapcsolatos diagnózis felállítása az orvos feladata. A kezelés gombaellenes gyógyszerekkel történik.
A Candida elleni diéta hatásosságát még nem bizonyították megfelelő vizsgálatokkal.
Akkor nézzük is a diétát, állítsuk szembe egymással az érveket.
A diéta alapelveit szembe állítottuk a táplálkozás élettani megítélésével:
- A gomba szaporodását fokozzák a sok finomított szénhidrátot tartalmazó élelmiszerek (pl.: cukor, édesség, édes gyümölcsök, üdítők, szörpök, finomlisztből készült termékek stb.), hiszen ezzel etetjük a gombákat.
A finomított szénhidrátokat tartalmazó élelmiszerek fogyasztása nem fokozza a gomba szaporodását. Viszont azt jó, ha tudjuk, hogy a túlzott mértékű finomított szénhidrátot tartalmazó élelmiszerek fogyasztása a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás szempontjából sem javasolt. Ha csökkentjük ezek bevitelét, akkor megindul a természetes fogyás, és az emésztésünk is javulni fog.
- Élesztővel készült kenyér, illetve pékáruk fogyasztása tilos!
A kenyér/ pékáru készítéséhez használt élesztőkultúra 60 ℃ fok felett elpusztul, a kenyér sütési hőmérséklete meghaladja a 180 ℃ fokot, ezért gyakorlatilag csíramentesnek tekintendő. Emiatt az élesztőmentes pékáru fogyasztása gyakorlatilag értelmetlen.
- Javasolt a sovány húsok, tojás, növényi olajok használata.
A sovány húsok, tojás, növényi olajok használata a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás szempontjából javasolt.
- A fertőzöttek allergiás reakcióval reagálhatnak egyéb gombafajokra is, még az étkezési nagygombákra is, emiatt láthatóan penésszel szennyezett élelmiszer fogyasztása kerülendő (pl.: földimogyoró, aszalt gyümölcsök, gyümölcsdarabos teák).
Vannak olyan emberek, akik tényleg allergiásak a gombákra, például a penészgombára. Nekik minden kontaktot kerülni kell ezekkel a gombákkal, természetesen az ételeket is, amelyek az allergiát okozzák. Ennek semmi köze a gombás fertőzéshez.
- Az immunrendszer erősítése (vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrend) javasolt.
Az immunrendszer erősítése magas rosttartalmú teljes kiőrlésű gabonákban, zöldségekben, gyümölcsökben gazdag étrenddel a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás szempontjából javasolt.
- A fertőzötteknél gyakoribb az élelmiszer-allergia egyéb élelmiszerféleségekre (pl.: tejre, búzára stb.), emiatt javasolt ezek kerülése
Egyéb élelmiszerek kerülése a lehetséges allergizáló hatásuk miatt csak orvosilag bizonyított allergia esetében indokolt. Egyéb esetekben hiányállapotok kialakulásához vezethetnek
- tilos az alkoholos italok fogyasztása
Összegzésként elmondható, hogy hosszútávon energia és tápanyaghiányos állapotokhoz vezethet ez a túl sok felesleges megszorításokat tartalmazó diéta. Amennyiben tényleg a candida fertőzés áll a tünetek hátterében, akkor annak helyének meghatározása, diagnózisának és gyógyszeres terápiájának megállapítása minden esetben orvosi feladat.
Mi, a Tibidabo Gluténmentes Pékségnél szakértő csapattal dolgozunk azon, hogy az általunk kínált péktermékek a lehető legtöbb speciális étrendbe beilleszthetőek legyenek. Amellett, hogy száz százalékban glutén -és laktózmentes, szénhidrátcsökkentett kínálattal rendelkezünk, minden nálunk készült finomság minőségi gabonákból készül, mint például a köles és hajdina, rostforrásként pedig az útifűmaghéj és a bambuszrost teszi tápanyagokban még gazdagabbá.
Felhasznált forrás:
https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2016/03/taplalkozasi_akademia_2013_09_candida.pdf
Sajtos, J.: A candidiázis és étrendi kezelésének megítélése. (Új Diéta, 2002/3, 18.)