Most biztosan azt gondoljátok, ha én csak azt juttatnám a szervezetembe, amit kíván sosem ennék mást csak gyorséttermi menüket nagy kólával. A módszer önmagában valóban megkívánja a tudatosságot, azonban nem zárja ki a fent említett ételeket sem, ha valóban arra mutatunk szükséget, pontosan ebben rejlik az intuitív étkezés titka. Folytatódik a Tibidabo Tudástár!
Intuitív étkezés
A séma nem újkeletű, már a kilencvenes évek végétől jelentek meg a témában szakírások, azonban az évek során felgyorsuló technika, valamint az okoseszközök megjelenésével valahogyan háttérbe szorult.
Hiszen a social médiában mindenki hallathatja kedvére a hangját bármilyen témában, így jelentek meg az önjelölt táplálkozási és életmód tanácsadók saját trükkjeikkel, s vesztek el valahol a szakemberek által kutatott módszerek.
Az intuitív étkezés tulajdonképpen minden olyan mentális -és fizikai kapcsolatot elutasít az étellel, melyeket egy fogyókúra során köt az ember. A legfontosabbnak az étellel való egészséges kapcsolat kialakítását tartja, ezzel segítve a folytonos görcsös kalóriaszámlálgatás mókuskerekéből való kilépést. Megtanít különbséget tenni valós éhségérzet és az evés, mint pótcselekvés között, így válunk lépésről lépésre tudatosabbá, és ismerjük meg testünk jelzéseit.
Lássuk tehát a legfontosabb lépéseket!
1. Ez nem diéta
Jobb, ha még a kifejezést is elkerüljük, hiszen ez egyfajta kontrollt sugall, míg az intuitív étkezésben egy kontroll létezik: az éhségérzet.
2. Nincs jó és rossz
Nem létezik az intuitív étkezésben jó vagy rossz étel, elhatárolódik minden nemű negatív kategorizálástól, hiszen azzal tehetsz a legjobbat magadnak, ha olyan tápanyagokat juttatsz szervezetedbe, melyekre szüksége van, vagyis nemes egyszerűséggel, melyeket megkívánsz.
3. A gyomrod tudja a választ
Kellő türelemmel és odafigyeléssel tökélyre fejlesztheted az elméd és a tested közti kommunikációt. Pontosan megtudod majd határozni mikor vagy éhes, és bizony azt is mikor kell azt mondani, hogy elég volt, még egy szelet süteményre már nincs szükségem.
4. Élvezd az evést
Szánj időt rá, legyen egy kis rituáléd, mely keretében minden falatot nyugodtan, élvezettel fogyasztasz el miközben odafigyelsz a megfelelő rágásra is. Lehetőség szerint kerüld a tévézés közbeni evést, vagy félúton rohanva két falat bekapását, ezek ugyanis sem fizikailag sem mentálisan nem fognak kielégíteni.
5. Az evés nem pótcselekvés
Mindannyiunknak vannak stresszes időszakai, nehéz pillanatai amikor úgy érezzük, hogy egy szelet süti, egy kis csoki segít a helyzeten. Eláruljuk, nem segít és nem is tanácsos ebben keresni a megoldást, sokkal inkább egy kis séta a szabad levegőn vagy egy kényeztető fürdő nyújthat valódi kikapcsolódást ilyenkor.
6. Sportolj rendszeresen
Méghozzá a legjobbat akkor teszed magaddal, ha ez nem csak simán egy edzés, hanem számodra örömet okozó mozgásforma. Az internet ma már tele van lehetőségekkel, mindegy, hogy otthoni vagy csoportos tréning a lényeg, hogy találd meg önmagad benne és élvezd minden pillanatát.
7. Tiszteld a tested!
Támogasd immunrendszered, olyan ételeket válassz, amelyek egészségesek és egyben ínycsiklandóak is számodra. Finomságok óriási választéka létezik, így te is biztosan megtalálod a kedvedre valót. Például, ha péksüteményre vágynál, nálunk a Tibidabo Gluténmentes Pékségben egész biztos olyan alternatívát találsz, melyek tápanyagokban és minőségi összetevőkben gazdagok így finom falatokhoz juthatsz miközben támogatod az egészséged. Ha hallgatsz a megérzéseidre hosszútávon egy fenntartható, egészséges, élvezetes életmódot alakíthatsz ki, melyben az étel megmarad annak, ami: ételnek.