Sajnos manapság sok embernél alakul ki gluténérzékenység, és ez fenekestül felforgatja a hétköznapi étkezési szokásokat. Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy beszéljünk korunk egyik népbetegségéről, ezzel is segítve azokat, akik nemrégiben lettek diagnosztizálva, gyanakodnak vagy egy háztartásban élnek gluténérzékenységben szendvedővel. Sarnyai Tündével, a Tibidabo dietetikusával készítettünk egy több részes interjúsorozatot, melyben megkérdezünk mindent, amit a gluténérzékenységről tudni érdemes! Folytatódik a Tibidabo Tudástár!
- Mit jelent pontosan a gluténérzékenység?
A gluténérzékenység tulajdonképpen egy felszívódási zavarral járó autoimmun kórkép. Ezt a folyamatot a gabonafélékben található glutén váltja ki, ami ellen a szervezet ellenanyagokat termel. Jellemző, hogy a bélbolyhok szerkezete is megváltozik.
- Hogyan alakul ki?
Az autoimmun betegségek lényege az, hogy a szervezet saját maga ellen indít támadást. Esetünkben a táplálékkal bevitt glutént nem tudja feldolgozni, és bonyolult kölcsönhatásba lép a vékonybél nyálkahártyájával, valamint az immunrendszerrel, melynek következtében ellenanyag-termelődés indul meg a saját szövetek ellen. Az autoimmun folyamat eredménye a vékonybélbolyhok pusztulása, mely felszívódási, illetve egyéb, nem csak emésztőrendszeri problémákat okozhat.
- Mik a gluténérzékenység jelei?
A legjellemzőbb tünetek például a hosszan tartó hasmenés, puffadás, étvágytalanság, fogyás, fogzománc rendellenesség, ingerlékenység, kedélyváltozás, meddőség, ritka, vékony, töredezett haj. Ha ezeket tapasztaljuk, érdemes felkeresni egy orvost. Továbbá, ha egy rutin orvosi- vagy laborvizsgálat során kiderül a vérszegénység, kalciumhiány, K-vitamin hiány, csontritkulás, akkor érdemes gluténérzékenységre is gondolni.
- Magyarországon körülbelül hány százalékát érinti a lakosságnak?
Magyarországon és világszerte a lakosság kb. 1%-át érinti ez a betegség.
- Milyen vizsgálatokkal lehet kideríteni, hogy gluténérzékenyek vagyunk-e?
Akinél felmerül a gluténérzékenység gyanúja, nagyon fontos, hogy ne kezdjen diétába, előbb keresse fel a háziorvosát, és kérjen beutalót a gasztroenterológiára. Ott elvégzik a szükséges vizsgálatokat, és amennyiben a gyanú beigazolódik, akkor sajnos élethosszig tartó gluténmentes diétát kell tartani. Azért fontos, hogy ne kezdjünk diétázni, mert akkor a vizsgálat során nem kapunk valós képet. Hiszen a bélbolyhok elkezdenek regenerálódni, illetve, ha nincs gluténbevitel, akkor nincs ellenanyag termelés sem, ami szükséges a diagnózis felállításához.
- Elmúlhat-e a gluténérzékenység idővel?
Sajnos a gluténérzékenység nem múlik el. Jelenlegi tudásunk szerint, a terápia élethosszig tartó, szigorú gluténmentes étrend.
- Mennyi idő alatt tisztul ki teljesen a szervezetből a glutén?
Nagyon változó, hogy kinél milyen gyorsan történik meg a bélbolyhok regenerációja. Vannak olyanok, akiknél a megkezdett gluténmentes diéta hatására hirtelen lecsökken ellenanyagszint, de gyakran előfordul, hogy akár egy évet is várni kell.
- Mi történik, ha valaki az intolerancia ellenére nem tartja be az előírt étrendet?
Annak, hogy ha valaki nem veszi komolyan ezt a betegséget, vagy csak részlegesen tartja a diétát, és „melléeszik” nagyon súlyos következményei lehetnek. Kezeletlen esetben gyakrabban alakul ki rosszindulatú bélrendszeri daganat. Emellett mindkét esetben számolnunk kell pl.: vérszegénységgel, K-vitamin hiánnyal, csontritkulással.
Összességében tehát, ha felmerül a gyanú bennünk a gluténérzékenység kapcsán, mindenképpen ajánlatos mielőbb felkeresni a megfelelő szakembert, mert a betegség figyelmen kívül hagyása, komoly következményekkel járhat.
Szerencsére ma már rengeteg alternatíva létezik az ételek tekintetében, melyek tökéletesen beilleszthetők intoleranciában szenvedők számára is. Azonban fontos, hogy igyekezzünk minőségi alapanyagokból készült termékeket választani, melyek támogatják immunrendszerünket, rostokban és lassú felszívódású szénhidrátokban gazdagok.
Ne felejtsetek el velünk tartani interjúsorozatunk következő részében sem, ahol még több hasznos tudni valóra számíthatottok dietetikusunktól a gluténérzékenység kapcsán!