Gluténmentes étkezés – Interjú a Tibidabo dietetikusával 2. rész

Gluténmentes étkezés – Interjú a Tibidabo dietetikusával 2. rész

Mai cikkünkben folytatjuk azon kérdések körbejárását, melyek egy "kezdő" gluténérzékeny vagy annak hozzátartozója fejében felmerülhetnek. Sarnyai Tünde, a Tibidabo Gluténmentes Pékség dietetikusa készséggel állt ismét rendelkezésünkre annak érdekében, hogy minél pontosabb válaszokat tudjunk adni nektek, hiszen számunkra nagyon fontos a hiteles tájékoztatás! Folytatódik a Tibidabo Tudástár!

Az interjú első felét ezen a linken olvashatjátok.

- Mit jelent a keresztszennyeződés?

A keresztszennyeződés azt jelenti, hogy egy élelmiszer, ami alapvetően glutént nem tartalmaz olyan helyen készült, vagy csomagolták, ahol korábban gluténtartalmú terméket gyártottak, és így az gluténnal szennyeződik. Emiatt az áru nyomokban glutént tartalmazhat. Akik diagnosztizált gluténérzékenyek, tilos ilyen terméket fogyasztaniuk. Ezért jó választás minden esetben a „gluténmentes” minősítéssel ellátott, előre csomagolt étel vásárlása, hiszen így ki tudjuk küszöbölni az esetleges szennyeződéseket.

- Melyek azok az összetevők, amik tiltólistásak egy gluténmentes étrendben?

A gluténmentes étrendben tiltólistásak az autoimmun folyamatot kiváltó glutént tartalmazó búza, árpa, rozs, durumbúza, tönkölybúza, kamut, tritikale, (zab), illetve az ezeket akár csak nyomokban is tartalmazó ételek, élelmiszerek. A zabbal az a helyzet, hogy gluténérzékenyek legtöbbjénél nem váltja ki az autoimmun folyamatot, így a gluténnal nem szennyezett zab fogyasztható számukra. Viszont ez azon gluténérzékenyek esetében igaz, akik nagyobb küszöbdózisú megjelenési formával rendelkeznek, az ő esetükben többségében tolerálható a nem gluténszennyezett zab, így étrendjük változatosabbá tehető. Felnőtteknél maximum 50-60 g/nap, gyermekeknél 25g/nap zab fogyasztása javasolt. Alacsony küszöbdózis esetében kerülendő a zab.

- Amire rá van írva, hogy gluténmentes az egyben egészségesnek is számít?

Sok fogyókúrázó gondolja azt, hogy a gluténmentes étrend hozza meg a várva várt fogyást. Viszont, hogy ha valami gluténmentes az nem jelenti, hogy egészséges is, mivel a glutén hiánya befolyásolja a termék állagát, tésztaszerkezetét, ezért a jobb állag elérése érdekében a gyártók többsége több cukrot, zsiradékot használ, amivel nő az áru kalóriatartalma. Emellett a legtöbb készítmény alacsony rosttartalmú, a szénhidráttartalmuk hasonló a finomított búzalisztből készült termékekhez. Ha gluténmentes terméket vásárolunk, válasszunk olyan termékeket, amelyek magas rosttartalmúak és lehetőleg cukormentesek.

- Ajánlott-e gluténérzékenységben nem szenvedő ember számára ez az étrend?

A gluténmentes étrend nem helyettesíti a változatos kiegyensúlyozott táplálkozást. Sőt egy rosszul összeállított étrend növeli az ásványi anyag-, rosthiány, magasabb vérzsír, magas vércukorszint, koszorúér betegség kockázatát.

- Melyek a leggyakoribb tévhitek a gluténérzékenység kapcsán?

Az egyik leggyakoribb tévhit, hogy az idő múlásával kinőhető vagy elmúlik. Sajnos ez nem igaz, jelenleg az egyedüli terápia az élethosszig tartó gluténmentes étrend.

A másik, hogy a gluténérzékenység csak gyermekkorban alakulhat ki. Ez sem igaz. Az autoimmun folyamat bármely életkorban elkezdődhet.

A gluténérzékenység és a gabonaallergia ugyanaz. Ez nem igaz. A gabonaallergia esetében csak az allergizáló gabonát kell kizárni az étrendből. Például búzaallergia esetén a búzát. A többi gabonaféle nyugodtan fogyasztható. A gluténérzékenység esetében szigorú gluténmentes étrend a terápia.

- Tippek, hogyan legyen változatos az étrendünk gluténérzékenyként!

Mivel a gluténmentes étrend rostszegénynek számít, ezért fontos a megfelelő rostbevitelre figyelni. (A napi ajánlott rostbevitel 25-40 gramm.) Ezt úgy tudjuk a mindennapokban megvalósítani, hogy köretként a hagyományos rizs, burgonya, kukoricalisztből készült tészták mellett színesítjük az étrendünket barna rizzsel, kölessel, hajdinával, cirokkal és az ezekből a lisztekből készült termékekkel, illetve hüvelyesekkel pl. csicseriborsóval, lencsével, babbal. Táplálkozásunkat még egészségesebbé tehetjük napi 400-600 g zöldség, gyümölcs elfogyasztásával, ezek az alapanyagok vitamintartalmuk mellett jó rostforrások is. Ezek mellett kiemelten fontos a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel is (kb. 2-2,5 liter/nap).

A Tibidabo Gluténmentes Pékség csapata a kezdetektől azon dolgozik, hogy az általunk készített péktermékek ne pusztán csak gluténmentesek és hagyományos társaikhoz megtévesztésig hasonlóak legyenek, hanem azon is, hogy tápanyagokban gazdag lassú felszívódású szénhidrátokból készülő péktermékeivel élethosszig tartó alternatívát kínáljon fogyasztóink számára.

Éppen ezért büszkék vagyunk arra, hogy kivétel nélkül, minden nálunk kapható, száz százalékban gluténmentes pékáru kukoricától, szójától, burgonyától, mesterséges adalékanyagoktól és hozzáadott répacukortól mentesek, így számos speciális étrendbe beilleszthetőek a cöliákián kívül is!