Egy dolog azonban mindenképpen elengedhetetlen az egészségünk megőrzése érdekében, ez pedig nem más, mint figyelni az elfogyasztott ételeink összetételére. A tápanyagok testünk üzemanyagai, energiát adnak feladataink elvégzéséhez és még a közérzetünkre is hatással vannak, így nem mindegy milyen minőségű élelmiszerekből állítjuk össze nap, mint nap az étrendünket.
Szénhidrát, fehérje, zsír
De mit is jelent pontosan a makrotápanyag? Olyan tápanyagok összességét, melyekre egytől egyig szüksége van az emberi testnek, mint a szénhidrátok, a fehérjék és a zsírok. Ezekre ugyan mindenkinek szüksége van megfelelő mennyiségben, azonban egyáltalán nem mindegy, hogy milyen formában juttatjuk őket a szervezetünkbe.
Szénhidrátokon belül megkülönböztetünk gyors és lassú felszívódású szénhidrátokat. A fehér liszteket, finomított cukrokat tartalmazó többszörösen feldolgozott élelmiszerek magas glikémiás indexükből adódóan hirtelen megdobják a vércukorszintet, majd az ugyanilyen gyorsasággal esik vissza. Tehát nem adnak hosszantartó jóllakottság érzést sőt, hirtelen farkaséhséget is okozhatnak.
Ezzel szemben a rostokban és fehérjében gazdagabb, mint hajdina- vagy kölesliszttel készülő termékek lassabb felszívódást biztosítanak, emellett ásványi anyagokban és vitaminokban is gazdagok. Rendszeres fogyasztásuk az emésztőrendszerre, a szénhidrát-anyagcserére és bélflórára gyakorolt hatásaik révén kedvezőbb.
A megfelelő fehérjebevitel is elengedhetetlen az egészségünk megőrzése érdekében. Teljes értékű fehérjének nevezzük azokat a fehérjeforrásokat, melyek a számára nélkülözhetetlen, esszenciális aminosavak összességét megfelelő mennyiségben tartalmazzák. Ilyenek a teljesség igénye nélkül: a húsok, halak, tejtermékek és a tojás is.
Fontos azonban, hogy az esszenciális aminosavakat nem, vagy nem megfelelő mértékben tartalmazó táplálékok is hozzájárulnak a fehérjebevitelhez, ilyenek többek között a gabonafélék, a hüvelyesek és a gombák.
Zsírok tekintetében is fontos figyelmet fordítanunk arra, hogy főként egyszeresen vagy többszörösen telítetlen zsírsavakat fogyasszunk (növényi olajok, olajos magok, halak), ugyanis a telített zsírsavakban (állati eredetű zsírok, pálma- és kókuszolaj) és a mesterséges transz-zsírsavakban (hidrogénezett növényi olajok) gazdagabb táplálékok rendszeres, nagy mennyiségű fogyasztása számos egészségügyi problémához vezethet.
Tibidabo és makrotápanyagok
A Tibidabo Gluténmentes Pékség háza táján nemcsak az általunk készített termékek ízére fordítunk figyelmet, hanem fokozottan szem előtt tartjuk az összetevők minőségét is. Nagy odafigyeléssel és szakember segítségével alkotjuk meg receptjeinket úgy, hogy az támogassa vásárlóink egészségét. Számunkra fontos szempont, hogy péktermékeink a hagyományos pékárukhoz viszonyítva alacsonyabb szénhidráttartalommal, viszont magasabb rosttartalommal rendelkezzenek.
Éppen ezért összetevőink közt olyan tápláló, kiváló minőségű gluténmentes alapanyagok szerepelnek, mint a köles, hajdina, tápióka, rostforrásként a bambuszrost vagy az útifűmaghéj. Péktermékeink hozzáadott, finomított cukroktól mentesek, csak természetes eredetű édesítőanyagokat tartalmaznak, ennek köszönhetően inzulinrezisztencia vagy cukorbetegség esetén is könnyebben beilleszthetők az étrendbe, mint a hagyományos péksütemények.