1. Brokkoli
A brokkoli alacsony kalóriatartalma végett számos diétás étrend alapját képezi. Azonban ne feledkezzünk meg jótékony hatásairól sem: magas A-, C- és E-vitamin, valamint béta-karotin-tartalmának köszönhetően véd a szabad gyökök káros hatása ellen, és jótékony hatással bír az immunrendszer működésére is. Minél natúrabb formájában fogyasztjuk, például párolással elkészítve, annál jobb!
2. Fokhagyma
Kétségkívül a fokhagyma csodaszer a test számára. Fő hatóanyaga az alliin, amely erős antioxidáns hatással rendelkezik, így védi a szervezetet a szabad gyökök károsító, roncsoló hatásaitól.
3. Spenót
A spenót egy ezerarcú zöldség, nem kell feltétlenül a menzás főzelékre asszociálni egyből. Párolhatjuk vagy fogyaszthatunk bébi spenótot a salátánkban, de még pogácsát is süthetünk vele. Gazdag A- és C-vitaminban, továbbá számos más antioxidáns hatású anyagban, például béta-karotinban, mangánban, rézben, cinkben, E-vitaminban, szelénben, amelyek növelik a szervezet ellenálló képességét a fertőzésekkel szemben.
Fontos azonban megjegyezni, hogy viszonylag nagy mennyiségben tartalmaz oxálsavat, ami gátolja a kalcium és a vas felszívódását, továbbá a kőképződésre való hajlam esetén fokozhatja az epe-, és vesekőképződést, ezért a fogyasztását nem szabad túlzásba vinni. Javasolt, hogy 10-14 naponként változatos formában kerüljön az asztalra.
4. Citrusfélék
Ódákat zenghetnénk a C- vitamin fontosságáról, de lássuk csak a legfontosabbakat! A C-vitamin növeli a fehérvérsejtek termelését, melyek kulcsfontosságúak a fertőzések leküzdésében. Így a C-vitamin nemcsak támogatja az immunrendszert, de fokozza is működését. Csökkenti a megfázás időtartamát, enyhíti a tüneteket. A hűvös idő közeledtével olyan kiváló forrásokat is választhatunk, mint a narancs vagy a mandarin.
5. Paprika
A paprika kétszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint a citrusfélék. Az immunrendszer erősítése mellett a paprikában található vitaminok és tápanyagok védik a bőr, valamint a szem egészségét is.
6. Gyömbér
Teaként vagy főételekben, esetleg süteményekben is fogyaszthatjuk a gyömbért, amely nem csak a háborgó gyomrot nyugtatja, de segíthet a torokfájás enyhítésében és egyéb gyulladásos folyamatok mérséklésében. Jól használható krónikus fájdalom csillapításában is. Antibakteriális hatású, élénkíti a vérkeringést.
7. Mandula
Az olajos magvak – megfelelő mennyiségben – minden tápanyagokban gazdag étrend rendszeresen felhasznált összetevői lehetnek. E vitaminbomba gazdag E-vitaminban, ami erős antioxidáns. Jó forrása a kalciumnak is, mely vírusölő. A benne lévő cink erősíti az immunrendszert, a riboflavin és a niacin pedig csökkenti a stressz káros hatásait. A telítetlen zsírsavaknak köszönhetően jó koleszterincsökkentő.
8. Zöld tea
Végül, de nem utolsó sorban, ha már ősz sokak számára elengedhetetlen egy kanapén kuckózáshoz valami finom, forró tea. Ebben is igyekezzünk a tudatosságra, és válasszunk zöld teát, ugyanis számos vitamin (B2-, C-, D-vitamin), ásványi anyag, illetve illóanyag található benne, melyek növelik a szervezet ellenálló képességét. Ezek közül az egyik legfontosabb a katekin, az epigallokatekin-3-gallát (EGCG), amely kulcsfontosságú a zöld tea rákellenes, antioxidáns szerepében.
Mindezek mellett elengedhetetlen megfelelő teljes kiőrlésű gabonákkal is támogatnunk a szervezetünket, mint a hajdina, köles, tápióka vagy a bambuszrost. Nálunk, a Tibidabo Gluténmentes Pékségben kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy receptjeink megálmodásakor dietetikus szakember segítségével olyan minőségi, száz százalékban gluténmentes péksüteményeket alkossunk meg, melyek az év minden szakában megfelelő, akár élethosszig tartó támogatást nyújthatnak fogyasztóink számára.