A legalapvetőbb elv tehát, hogy a vegánok teljesen kizárják a húst, tojást, tejterméket és mézet, illetve kerülik az olyan termékeket, melyek előállításához állatokon végeztek kísérleteket.
Mint minden egészségtudatos táplálkozást követőnek, itt is kiemelten fontos megemlíteni a minőségi tápanyagokban gazdag, változatos étkezés fontosságát. Amennyiben hosszútávon egyoldalú vagy egészségtelen étkezést folytatunk, szervezetünkben hiányállapot léphet fel, melynek következtében számos egészségügyi kockázattal számolhatunk.
Fehérje
Szinte a leggyakrabban feltett kérdés egy vegán életében az, hogy pontosan miből is tudja szervezete számára biztosítani a megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjét.
Természetesen a válasz a növényekben rejlik. Számos olyan hüvelyest ismerünk, melyek fehérjetartalma magas, így könnyen biztosíthatják a kellő mennyiségű és minőségű fehérjét. Ilyen például a csicseriborsó, lencse, babfélék vagy a szója is.
Az állati eredetű termékek mind a kilencféle létfontosságú aminosavat tartalmazzák, a növényiekből viszont általában egy vagy kettő hiányzik. Ezért a vegán étrend összeállítása kicsivel nagyobb figyelmet igényel, de változatos étkezéssel könnyen kiegészíthetők az egyes aminosavak.
Sportolók számára pedig már számos fehérjekészítmény található a piacon, melyek a hagyományos tejsavó helyett rizsből, borsóból, szójából készülnek.
B12-vitamin
A B12-vitamin nélkülözhetetlen az élethez, fontos szerepet játszik a vörösvérsejtek képzésében, a DNS és az RNS szintézisében, a sejtosztódásban, illetve az idegrendszeri- és anyagcsere-folyamatokban. Emellett elengedhetetlen az agy és az immunrendszer megfelelő működéséhez.
A B12-vitamin, vagy más néven kobalamin a vízben oldódó, létfontosságú vitaminok egyike. Szervezetünkben termelődő B12-vitamint nem tudjuk hasznosítani, ezért fontos, hogy rendszeresen pótoljuk.
Szinte kizárólag állati eredetű forrásokból juthatunk hozzá, így vegánként érdemes ezt kapszula formájában biztosítani egészségünk fenntartása érdekében.
Gabonák fontossága
Természetesen a burgonya, a kukorica vagy a fehér liszt is vegánnak minősül, azonban a változatos étkezés fenntartásának érdekében érdemes ezeknél minőségibb teljes kiőrlésű gabonákat fogyasztani.
A quinoa például magas fehérjetartalma és magas rosttartalma miatt régóta superfoodként szerepel az egészségtudatos életmódot követők életében. A köles könnyű emészthetősége és alacsony szénhidráttartalma miatt elengedhetetlen. A hajdina is kiváló fehérjeforrás ráadásul rostjainak köszönhetően támogatja az emésztést és hosszú időre eltelít.
A lista természetesen itt nem ér véget és javasoljuk is, hogy mindenki saját ízlésének megfelelő minőségi gabonákból állítsa össze az étrendjét.
Nálunk, a Tibidabo Gluténmentes Pékségben amellett, hogy száz százalékban gluténmentes termékeket készítünk, kiemelten figyelünk az általunk kínált péksütemények rost- és szénhidráttartalmára is. Kizárólag magas minőségű gabonákat használunk, mint a fent említett hajdina és köles.
Mindemellett pékségünkben és webshopunkon egyaránt megtalálhatók vegán termékeink is, melyek nem csak megtévesztésig hasonlítanak hagyományos társaikhoz, de a szervezet számára is jótékony hatással vannak összetevőik révén.