Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Elfogadom
Ön itt jár: > Kezdőlap >

A fejlődő szervezet vitaminszükséglete

A fejlődő szervezet vitaminszükséglete

A tél végére vitaminraktáraink számottevően lemerülnek, így ilyenkor saját egészségünk mellett kiemelt figyelmet kell fordítanunk a gyerekek vitaminpótlására is, hiszen a bölcsődékben, óvodákban, illetve iskolákban hatványozottan könnyebb elkapni egy-egy vírust. Blogcikkünkben felsorolunk néhány fontos tápanyagot és jelentőségüket, amelyek a kiegyensúlyozott étrend alapját képezik és megőrzik egészségünket a hónapokon át tartó sötétség és hideg idején is.

Fehérjék

A fehérjék építőkövei a testnek, és létfontosságúak a sejtek, szövetek és izmok fejlődéséhez. Aminosavakat tartalmaznak, melyek hozzájárulnak az izomzat kialakításához és a szervezet működéséhez. Fő forrásai közé az állati eredetű élelmiszerek nagy részét soroljuk: húsok, halak, a tej és tejtermékek, tojás.

A 6-17 éves gyermekek fehérjeszükséglete testtömeg-kilogrammonként 0,83-0,92 g között változik.

 

Szénhidrátok

A szénhidrátok az utóbbi időben nem örvendenek túl nagy népszerűségnek, hiszen az elhízáshoz, cukorbetegséghez kötik sok esetben. Azonban ez egy elég szélsőséges kijelentés, fontos szerepük is bőven akad. A szénhidrátok az energia fő forrásai, amelyeket a testünk energiatermelésre használ. Az optimális energiaellátás segíti a test növekedését és a mindennapi tevékenységek elvégzését. Nem hanyagolható el a szerepük az izomműködésben, agyi működésben, tanulási és koncentrálási folyamatokban. Fő forrásai: a gabonafélék (pl. kenyerek, lisztek) és gyümölcsök.

Az ajánlott szénhidrátbevitel a napi energiamennyiség 45-60%-a, de javasolt, hogy a hozzáadott cukrok napi fogyasztása ne haladja meg az összes energiafelvétel 10%-át.

 

Zsírok

Az esszenciális zsírsavak elengedhetetlenek az agy és az idegrendszer fejlődéséhez, bőr alatti zsírszövet révén hőszigetelő hatásuk is van. A zsírok emellett hosszú távú energiatárolóként is szolgálnak, illetve a zsírban oldódó vitaminok miatt is indokolt a megfelelő fogyasztásuk. Fő forrásaik: olajok, olajos magvak.

4 éves kor felett az ajánlott zsírbevitel a napi energiamennyiség 20-35%-a.

 

Vitaminok & ásványi anyagok

A vitaminok számos fontos szerepet töltenek be a test működésében, például a sejtosztódásban, az immunrendszer erősítésében és a csontok egészségének fenntartásában. Az ásványi anyagok, mint például a kalcium, vas és cink, létfontosságúak a csontok és fogak fejlődéséhez, az oxigén szállításához és az anyagcsere folyamatokhoz.

 

Folyadékbevitel

Egy felnőtt ember testtömegének mintegy 60 százaléka víz, legtöbb sejtünk (a zsírsejteket kivéve) legfőbb alkotója. A víz segít abban, hogy a sejtek megfelelően működjenek, és hogy tápanyagokat juttassanak el, elősegíti a méreganyagok eltávolítását a szervezetből, így nem kétséges, hogy miért fontos szervezetünk megfelelő szintű folyadékellátása.

Iskoláskorú gyermekek folyadékszükséglete 1,6-2,5 l között mozog.

 

A kiegyensúlyozott étkezés szerepe

A rostok hozzájárulnak az emésztési folyamatokhoz, segítik azt, és fenntartják az optimális bélműködést. Az antioxidánsok védelmet nyújtanak a sejteknek az oxidatív stresszel szemben, és támogatják az egészséges sejtnövekedést és fejlődést.

Fontos hangsúlyozni, hogy a kiegyensúlyozott és változatos étrend kritikus fontosságú a szükséges tápanyagok biztosításához. Különösen gyermekkorban és serdülőkorban, a megfelelő tápanyagbevitel kulcsfontosságú az optimális növekedéshez és fejlődéshez. Az egyes tápanyagok szükségletei változhatnak az életkor, az aktivitási szint és más egyéni tényezők alapján.

 

A fejlődő szervezet és a gluténmentes étrend

Gluténmentes étrend esetén kiemelt hangsúlyt kell fektetni a megfelelő rostbevitelre, ugyanis a nem megfelelően összeállított gluténmentes étrend magában hordozza a rostszegénység veszélyét. A rostban gazdag étrend támogatja a megfelelő emésztést, stabilizálja a vércukorszintet, csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, és elősegíti a megfelelő testsúly elérését. A rostokat olyan élelmiszerekben találhatjuk meg, mint a teljes kiőrlésű gabonafélék (pl. barna rizs, hajdina, köles), hüvelyesek (pl. bab, lencse), gyümölcsök, zöldségek, diófélék és magvak.

A Tibidabo pékség termékei hajdina-, köles-, bambuszrost-, útifűmaghéj lisztet tartalmaznak, amelyek értékes tulajdonságaikon keresztül tökéletesen beilleszthetőek a sokszínű és kiegyensúlyozott étrendbe.

 

Nektek milyen tippetek van a fejlődő szervezet egészségének megőrzése érdekében?

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Egészség Tibidabo Kisokos Tudástár